Egyre több gyermek szorong, ezért a szorongásoldás gyermekkorban egyre fontosabbá válik. Nem lehet elég korán kezdeni a hatékony szorongásoldó módszerek megtanulását! Egyszerűek, gyorsan elsajátíthatóak, és rendszeresen alkalmazva, bizonyítottan enyhítik gyermekünkben a feszültséget!
Honnan tudom, hogy gyermekem szorong?
Van néhány jele a gyermekkori szorongásnak, melyet szinte mindenki ismer:
- Félénk, visszahúzódó, csendes, jó gyerek.
- Sokáig szopizza az ujját, vagy cumizik, utána pedig a körmét rágja, vagy piszkálja.
- Izgul dolgozatírás vagy felelés előtt: izzad a tenyere, leizzad, kipirul, hevesen dobog a szíve, elcsuklik a hangja.
Néhány kevésbé ismert tünete a szorongásnak:
- testi tünetek: fejfájás, hasfájás, mellkasi fájdalom, zsibbadás, hányinger, hányás
- dühkitörések: csapkod, kiabál, sír
- aktivitás-szegénység: nincs kedve semmihez
- alvási, evési szokások megváltozása: elalvási nehézség, rémálmok, étvágytalanság vagy túl sok evés
- gondolkodás beszűkülése (egy téma foglalkoztatja), rituálék kialakulása
Mikor érdemes elkezdeni a szorongásoldást gyermekkorban?
A szorongásoldást nem lehet elég korán kezdeni!
Már a magzati korban megtapasztalt élmények hatással vannak a gyermek idegrendszerének a fejlődésére. Éppen ezért fontos, hogy a kismamát mennyi stressz éri a várandósság alatt. Az átélt stressz - főként ha fokozott és sokáig tart - hatással van a magzatra is. A stresszhormonok a vérárammal eljutnak hozzá is.
Ebben a korban már hatékony módszer, ha a kismama rendszeresen relaxál, vagy jógázik. Válasszunk személyiségünkhöz illő tevékenységet, hobbit, ami kikapcsol és feltölt. Ez jó hatással lesz a gyermekre is!
Csecsemőkortól észrevétlenül is megtanítjuk gyermekeinknek a hatékony szorongásoldást. Az a szülő vagy nagyszülő, aki a gyermeket ringatja, énekel neki, az önmegnyugtató stratégiákat tanít. A gyermek később szeretni fog énekelni, zenét hallgatni, hintázni, táncolni - melyek megnyugtatják, kikapcsolják és feltöltik majd!
Hogyan kezeljük gyermekünk szorongását különböző életkorokban?
Babáknál:
A babamasszázs, a baba-mama ölbéli játékok is mind azt a célt szolgálják, hogy a gyermek ellazuljon, és örömöt éljen át. A hordozókendővel érezheti a szülő közelségét. A testi kontaktus is megnyugtatóan hat a babákra!
Kisgyermekeknél
Ha ölbe vesszük, megnyugszik. Ha énekelünk neki, nagyon szereti, újra és újra kéri! Kisgyermekeinknek fontos a velük való foglalkozás, az osztatlan figyelem. A meseolvasás, zenehallgatás és különféle tevékenységek (rajzolás, festés, gyurmázás), mind a szorongásoldást szolgálják gyermekkorban.
Nagyobb gyerekeknél
Fontos, hogy csak rájuk figyeljünk. Beszélgetés vagy játék közben ne legyen bekapcsolva a tévé, ne nyomogassuk a telefonunkat! A gyerekek, kamaszok igénylik, hogy foglalkozzunk velük. Fontosak a közös élmények is ebben az életkorban.
A rendszeres testmozgás, zenehallgatás és valamilyen hobbi vagy játéktevékenység minden életkorban jótékony hatású.
Melyek a hatékony szorongásoldó módszerek?
A hatékony szorongásoldás gyermekkorban nem olyan bonyolult, mint gondolnánk. Egy sor tevékenység (nem a tévénézésre gondolok!), melyet nap mint nap végzünk, segíti a gyermeket a stresszkezelésben, megnyugvásban:
- Kézműves tevékenységek: festés, rajzolás, színezés, vágás-ragasztás, kötés, horgolás, gyurmázás, agyagozás, gyöngyfűzés, varrás, faragás
- Egyéni tevékenységek: kirakó, építőjáték
- Társas tevékenységek: kártyajátékok, társasjátékok
- Testmozgás: rendszeresen, szabad levegőn, sok!
- Zenehallgatás: ének, zenélés, táncolás
Mely módszereket tanítja pszichológus szakember?
- Légzéses technikák: lassú légzés, hasi légzés
- Irányított vizualizáció, imagináció: a gyermek, relaxált állapotban, a terapeuta által kért képekre gondol. Ez segíti őt a figyelemelterelésben, a figyelem fókuszálásában. Hatékony technika túlzott mértékű szorongás esetén.
- Progresszív izomrelaxáció: a gyermek izmai fokozatos megfeszítésével és ellazításával jut el egy relaxált, ellazult állapotba.
- Autogén tréning: 10 éves kortól elsajátítható professzionális módszer. Világszerte alkalmazzák, a legtöbbet kutatott relaxációs módszer, mely gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt hatékony szorongásoldó technika!
Ha ezeket a módszereket otthon rendszeresen gyakoroljuk, néhány hét után érezhető a hatásuk!
Úgy hatnak az agy működésére, mint a szorongásoldó gyógyszerek,
de nincs mellékhatásuk!
Gyermekünk akár szorong, akár nem, érdemes vele rendszeresen végezni a fenti tevékenységeket! A gyermekek minden életkorban igénylik és meghálálják a velük való foglalkozást!
A sok tévé, tablet, mobil és különóra mellett jusson idő a kirándulásokra, társasjátékokra, ölbéli játékokra és beszélgetésekre is! Így lehet gyermekünk nyugodt és kiegyensúlyozott a mindennapokban:
Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!
Fotók: pixabay.com